Premier Liga
Ukraine
League level:
First Tier
Reigning champion:
Shakhtar Donetsk
Record-holding champions:
Dynamo Kyiv 16 time(s)
UEFA coefficient:
18. Pos. 28.000 Points
- Number of teams: 16 teams
- Players: 436
- Foreigners: 83 Players 19.0%
- ø-Market value: €887k
- ø-Age: 25.9
Complete Premier Liga schedule
This page displays all fixtures for the current season. All matchdays are displayed in chronological order.
1.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sun 7/28/191:00 PM | ||||||
(9.) Vorskla Poltava | 0:1 | Zorya Lugansk (6.) | ||||
Tue 7/30/196:00 PM | ||||||
(8.) Desna | 1:2 | PFC Lviv (4.) | ||||
(5.) Kolos Kovalivka | 2:1 | FK Mariupol (7.) | ||||
Wed 7/31/196:00 PM | ||||||
(3.) SK Dnipro-1 | 2:0 | Olimpik Donetsk (11.) | ||||
(10.) FK Oleksandriya | 1:3 | Shakhtar D. (1.) | ||||
6:30 PM | ||||||
(12.) Karpaty | 0:2 | Dynamo Kyiv (2.) |
2.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 8/3/194:00 PM | ||||||
(6.) FK Mariupol | 2:1 | FK Oleksandriya (9.) | ||||
6:30 PM | ||||||
(7.) PFC Lviv | 0:3 | Dynamo Kyiv (2.) | ||||
(8.) Desna | 2:0 | Vorskla Poltava (10.) | ||||
Sun 8/4/194:00 PM | ||||||
(11.) Olimpik Donetsk | 0:1 | Kolos Kovalivka (3.) | ||||
6:30 PM | ||||||
(5.) Zorya Lugansk | 1:1 | SK Dnipro-1 (4.) | ||||
(1.) Shakhtar D. | 3:0 | Karpaty (12.) |
3.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 8/10/1912:00 AM | ||||||
(8.) FK Oleksandriya | 2:1 | Olimpik Donetsk (12.) | ||||
(9.) Vorskla Poltava | 3:2 | PFC Lviv (10.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(3.) Dynamo Kyiv | 1:2 | Shakhtar D. (1.) | ||||
Sun 8/11/1912:00 AM | ||||||
(11.) Karpaty | 1:1 | FK Mariupol (7.) | ||||
(5.) Kolos Kovalivka | 1:3 | Zorya Lugansk (2.) | ||||
(6.) SK Dnipro-1 | 0:1 | Desna (4.) |
4.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 8/17/191:00 PM | ||||||
(8.) Vorskla Poltava | 1:1 | SK Dnipro-1 (7.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(4.) Desna | 0:0 | Kolos Kovalivka (5.) | ||||
Sun 8/18/194:00 PM | ||||||
(12.) Olimpik Donetsk | 1:3 | Karpaty (10.) | ||||
6:30 PM | ||||||
(3.) Zorya Lugansk | 1:2 | FK Oleksandriya (6.) | ||||
(11.) PFC Lviv | 0:2 | Shakhtar D. (1.) | ||||
Wed 9/25/194:00 PM | ||||||
(9.) FK Mariupol | 0:1 | Dynamo Kyiv (2.) |
5.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 8/24/191:00 PM | ||||||
(6.) Kolos Kovalivka | 0:3 | Vorskla Poltava (5.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(8.) FK Oleksandriya | 0:3 | Desna (3.) | ||||
6:30 PM | ||||||
(2.) Dynamo Kyiv | 1:1 | Olimpik Donetsk (12.) | ||||
Sun 8/25/194:00 PM | ||||||
(11.) Karpaty | 0:1 | Zorya Lugansk (4.) | ||||
6:30 PM | ||||||
(1.) Shakhtar D. | 5:1 | FK Mariupol (10.) | ||||
Mon 8/26/196:00 PM | ||||||
(9.) SK Dnipro-1 | 2:3 | PFC Lviv (7.) |
6.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 8/30/196:00 PM | ||||||
(2.) Desna | 0:0 | Karpaty (11.) | ||||
Sat 8/31/194:00 PM | ||||||
(6.) SK Dnipro-1 | 2:1 | Kolos Kovalivka (8.) | ||||
(7.) Vorskla Poltava | 0:1 | FK Oleksandriya (5.) | ||||
6:30 PM | ||||||
(10.) PFC Lviv | 0:1 | FK Mariupol (9.) | ||||
Sun 9/1/194:00 PM | ||||||
(12.) Olimpik Donetsk | 0:4 | Shakhtar D. (1.) | ||||
6:30 PM | ||||||
(4.) Zorya Lugansk | 2:2 | Dynamo Kyiv (3.) |
7.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 9/14/191:00 PM | ||||||
(3.) FK Oleksandriya | 2:0 | SK Dnipro-1 (7.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(1.) Shakhtar D. | 4:3 | Zorya Lugansk (5.) | ||||
(9.) Karpaty | 2:1 | Vorskla Poltava (10.) | ||||
Sun 9/15/191:00 PM | ||||||
(8.) FK Mariupol | 1:1 | Olimpik Donetsk (12.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(4.) Dynamo Kyiv | 1:2 | Desna (2.) | ||||
6:30 PM | ||||||
(6.) Kolos Kovalivka | 1:0 | PFC Lviv (11.) |
8.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 9/20/196:00 PM | ||||||
(6.) SK Dnipro-1 | 2:0 | Karpaty (9.) | ||||
Sat 9/21/191:00 PM | ||||||
(11.) PFC Lviv | 0:1 | Olimpik Donetsk (12.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(5.) Zorya Lugansk | 0:0 | FK Mariupol (8.) | ||||
Sun 9/22/191:00 PM | ||||||
(2.) Desna | 0:1 | Shakhtar D. (1.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(10.) Vorskla Poltava | 0:5 | Dynamo Kyiv (3.) | ||||
6:30 PM | ||||||
(7.) Kolos Kovalivka | 1:1 | FK Oleksandriya (4.) |
9.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 9/27/196:00 PM | ||||||
(1.) Shakhtar D. | 4:0 | Vorskla Poltava (10.) | ||||
Sat 9/28/194:00 PM | ||||||
(9.) Karpaty | 1:2 | Kolos Kovalivka (6.) | ||||
6:30 PM | ||||||
(4.) FK Oleksandriya | 2:0 | PFC Lviv (11.) | ||||
Sun 9/29/191:00 PM | ||||||
(8.) FK Mariupol | 0:4 | Desna (2.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(3.) Dynamo Kyiv | 2:0 | SK Dnipro-1 (7.) | ||||
6:30 PM | ||||||
(12.) Olimpik Donetsk | 0:5 | Zorya Lugansk (5.) |
10.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 10/5/191:00 PM | ||||||
(10.) Vorskla Poltava | 1:1 | FK Mariupol (8.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(2.) Desna | 1:0 | Olimpik Donetsk (12.) | ||||
6:30 PM | ||||||
(11.) PFC Lviv | 0:0 | Zorya Lugansk (5.) | ||||
Sun 10/6/191:00 PM | ||||||
(7.) SK Dnipro-1 | 0:2 | Shakhtar D. (1.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(6.) Kolos Kovalivka | 0:4 | Dynamo Kyiv (3.) | ||||
6:30 PM | ||||||
(4.) FK Oleksandriya | 2:1 | Karpaty (9.) |
11.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 10/18/196:00 PM | ||||||
(1.) Shakhtar D. | 6:0 | Kolos Kovalivka (6.) | ||||
Sat 10/19/191:00 PM | ||||||
(9.) Karpaty | 0:0 | PFC Lviv (12.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(5.) Zorya Lugansk | 2:1 | Desna (3.) | ||||
Sun 10/20/191:00 PM | ||||||
(7.) FK Mariupol | 1:0 | SK Dnipro-1 (8.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(2.) Dynamo Kyiv | 1:0 | FK Oleksandriya (4.) | ||||
6:30 PM | ||||||
(10.) Olimpik Donetsk | 2:0 | Vorskla Poltava (11.) |
12.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 10/26/191:00 PM | ||||||
(6.) FK Mariupol | 2:0 | Kolos Kovalivka (7.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(9.) Olimpik Donetsk | 3:2 | SK Dnipro-1 (8.) | ||||
(4.) Zorya Lugansk | 4:0 | Vorskla Poltava (11.) | ||||
Sun 10/27/191:00 PM | ||||||
(12.) PFC Lviv | 1:4 | Desna (3.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(2.) Dynamo Kyiv | 1:1 | Karpaty (10.) | ||||
(1.) Shakhtar D. | 0:0 | FK Oleksandriya (5.) |
13.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 11/2/191:00 PM | ||||||
(11.) Vorskla Poltava | 0:1 | Desna (3.) | ||||
(10.) Karpaty | 0:3 | Shakhtar D. (1.) | ||||
Sun 11/3/191:00 PM | ||||||
(9.) SK Dnipro-1 | 1:4 | Zorya Lugansk (4.) | ||||
(5.) FK Oleksandriya | 3:1 | FK Mariupol (6.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(2.) Dynamo Kyiv | 4:0 | PFC Lviv (12.) | ||||
6:30 PM | ||||||
(8.) Kolos Kovalivka | 1:2 | Olimpik Donetsk (7.) |
14.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 11/9/191:00 PM | ||||||
(6.) FK Mariupol | 2:2 | Karpaty (10.) | ||||
(3.) Desna | 1:1 | SK Dnipro-1 (9.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(11.) PFC Lviv | 2:0 | Vorskla Poltava (12.) | ||||
Sun 11/10/191:00 PM | ||||||
(2.) Zorya Lugansk | 2:0 | Kolos Kovalivka (8.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(1.) Shakhtar D. | 1:0 | Dynamo Kyiv (4.) | ||||
6:30 PM | ||||||
(7.) Olimpik Donetsk | 0:0 | FK Oleksandriya (5.) |
15.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 11/22/196:00 PM | ||||||
(1.) Shakhtar D. | 4:1 | PFC Lviv (11.) | ||||
Sat 11/23/191:00 PM | ||||||
(5.) FK Oleksandriya | 1:0 | Zorya Lugansk (3.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(9.) SK Dnipro-1 | 1:0 | Vorskla Poltava (12.) | ||||
Sun 11/24/191:00 PM | ||||||
(8.) Kolos Kovalivka | 2:0 | Desna (4.) | ||||
(10.) Karpaty | 1:2 | Olimpik Donetsk (6.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(2.) Dynamo Kyiv | 3:0 | FK Mariupol (7.) |
16.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 11/30/1912:00 AM | ||||||
(3.) Zorya Lugansk | 2:0 | Karpaty (11.) | ||||
(12.) Vorskla Poltava | 1:0 | Kolos Kovalivka (9.) | ||||
(10.) PFC Lviv | 0:2 | SK Dnipro-1 (8.) | ||||
Sun 12/1/1912:00 AM | ||||||
(6.) FK Mariupol | 1:1 | Shakhtar D. (1.) | ||||
(7.) Olimpik Donetsk | 1:3 | Dynamo Kyiv (2.) | ||||
(4.) Desna | 2:0 | FK Oleksandriya (5.) |
17.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 12/6/196:00 PM | ||||||
(1.) Shakhtar D. | 3:0 | Olimpik Donetsk (9.) | ||||
Sat 12/7/1912:00 AM | ||||||
(6.) Kolos Kovalivka | 4:0 | SK Dnipro-1 (8.) | ||||
(5.) FK Oleksandriya | 3:0 | Vorskla Poltava (12.) | ||||
Sun 12/8/1912:00 AM | ||||||
(4.) Dynamo Kyiv | 1:2 | Zorya Lugansk (2.) | ||||
1:00 PM | ||||||
(11.) Karpaty | 2:6 | Desna (3.) | ||||
(7.) FK Mariupol | 0:0 | PFC Lviv (10.) |
18.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 12/14/1912:00 AM | ||||||
(3.) Zorya Lugansk | 1:2 | Shakhtar D. (1.) | ||||
3:00 PM | ||||||
(10.) PFC Lviv | 3:2 | Kolos Kovalivka (7.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(9.) Olimpik Donetsk | 1:2 | FK Mariupol (6.) | ||||
Sun 12/15/1912:00 AM | ||||||
(4.) Desna | 0:1 | Dynamo Kyiv (2.) | ||||
(11.) Vorskla Poltava | 2:1 | Karpaty (12.) | ||||
(8.) SK Dnipro-1 | 1:2 | FK Oleksandriya (5.) |
19.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 2/22/201:00 PM | ||||||
(7.) FK Mariupol | 1:2 | Zorya Lugansk (3.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(2.) Dynamo Kyiv | 2:1 | Vorskla Poltava (11.) | ||||
Sun 2/23/201:00 PM | ||||||
(5.) FK Oleksandriya | 1:2 | Kolos Kovalivka (6.) | ||||
(12.) Karpaty | 1:1 | SK Dnipro-1 (8.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(1.) Shakhtar D. | 1:0 | Desna (4.) | ||||
6:30 PM | ||||||
(9.) Olimpik Donetsk | 0:1 | PFC Lviv (10.) |
20.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 2/28/206:00 PM | ||||||
(8.) SK Dnipro-1 | 3:1 | Dynamo Kyiv (3.) | ||||
Sat 2/29/201:00 PM | ||||||
(4.) Desna | 4:0 | FK Mariupol (7.) | ||||
(9.) PFC Lviv | 1:1 | FK Oleksandriya (5.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(6.) Kolos Kovalivka | 2:1 | Karpaty (12.) | ||||
Sun 3/1/201:00 PM | ||||||
(2.) Zorya Lugansk | 1:0 | Olimpik Donetsk (10.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(11.) Vorskla Poltava | 1:0 | Shakhtar D. (1.) |
21.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Tue 3/3/206:30 PM | ||||||
(3.) Dynamo Kyiv | 2:0 | Kolos Kovalivka (6.) | ||||
Wed 3/4/201:00 PM | ||||||
(7.) FK Mariupol | 3:0 | Vorskla Poltava (11.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(10.) Olimpik Donetsk | 1:2 | Desna (4.) | ||||
(2.) Zorya Lugansk | 2:0 | PFC Lviv (9.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(1.) Shakhtar D. | 4:1 | SK Dnipro-1 (8.) | ||||
6:30 PM | ||||||
(12.) Karpaty | 0:4 | FK Oleksandriya (5.) |
22.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 3/7/201:00 PM | ||||||
(10.) Vorskla Poltava | 1:0 | Olimpik Donetsk (11.) | ||||
(4.) Desna | 1:0 | Zorya Lugansk (3.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(5.) FK Oleksandriya | 1:3 | Dynamo Kyiv (2.) | ||||
Sun 3/8/201:00 PM | ||||||
(9.) PFC Lviv | 0:0 | Karpaty (12.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(6.) Kolos Kovalivka | 3:4 | Shakhtar D. (1.) | ||||
(7.) SK Dnipro-1 | 3:0 | FK Mariupol (8.) |